תורה ביצירה – פרשת תולדות

וַיֹּאמֶר לְאָבִיו, יָקֻם אָבִי וְיֹאכַל מִצֵּיד בְּנוֹ–בַּעֲבֻר, תְּבָרְכַנִּי נַפְשֶׁךָ. וַיֹּאמֶר לוֹ יִצְחָק אָבִיו, מִי-אָתָּה; וַיֹּאמֶר, אֲנִי בִּנְךָ בְכֹרְךָ עֵשָׂו. וַיֶּחֱרַד יִצְחָק חֲרָדָה, גְּדֹלָה עַד-מְאֹד, וַיֹּאמֶר מִי-אֵפוֹא הוּא הַצָּד-צַיִד וַיָּבֵא לִי וָאֹכַל מִכֹּל בְּטֶרֶם תָּבוֹא, וָאֲבָרְכֵהוּ; גַּם-בָּרוּךְ, יִהְיֶה. כִּשְׁמֹעַ עֵשָׂו, אֶת-דִּבְרֵי אָבִיו, וַיִּצְעַק צְעָקָה, גְּדֹלָה וּמָרָה עַד-מְאֹד; וַיֹּאמֶר לְאָבִיו, בָּרְכֵנִי גַם-אָנִי אָבִי. וַיֹּאמֶר, בָּא אָחִיךָ בְּמִרְמָה; וַיִּקַּח, בִּרְכָתֶךָ. וַיֹּאמֶר הֲכִי קָרָא שְׁמוֹ יַעֲקֹב, וַיַּעְקְבֵנִי זֶה פַעֲמַיִם–אֶת- בְּכֹרָתִי לָקָח, וְהִנֵּה עַתָּה לָקַח בִּרְכָתִי; וַיֹּאמַר, הֲלֹא-אָצַלְתָּ לִּי בְּרָכָה. (בראשית, כ"ה, 32-36)

31/01/2022
מיה דובינסקי
פרשות בראשית לילדים,  פרשת השבוע עם ילדים

תורה ביצירה

בפרשת תולדות רבקה העקרה מתעברת בדרך נס. מתברר כי היא נושאת ברחמה תאומים. התאומים לא מבזבזים זמן ומתחילים לריב כבר ברחם. בתורה נכתב שרבקה הרגישה שהם "מתרוצצים בקרבה". התחושה כה מוזרה שרבקה המודאגת שואלת את אלוהים לפשר העניין. אלוהים מסביר לה כי מרחמה ייפרדו שני גויים (עמים) שהצעיר מהם יעבוד את הבכור ויהיה חזק ממנו. עשיו התאום האדמוני הוא הבכור, אחריו מגיע אחיו יעקב שאוחז בעקבו. מספרים על עשיו שהיה איש "יודע ציד" ועל יעקב שהיה "איש תם יושב אוהלים". כאשר הנערים עשיו ויעקב גדלים קצת, מבשל יעקב תכנית להעברת זכות הבכורה מאחיו אליו. יעקב מכין נזיד עדשים אדום וכאשר חוזר עשיו רעב מן הציד בשדה הוא מבקש לאכול מהתבשיל. יעקב מציע למכור לו את התבשיל תמורת זכות הבכורה. עשיו מסכים ונשבע שהבכורה שייכת ליעקב.

עוד בפרשתנו מסופר על רעב גדול שפשט בארץ ובגללו עבר יצחק עם משפחתו לארץ גרר. אבימלך מלך גרר שם עינו על רבקה, יצחק (בדיוק כמו אברהם לפני כמה פרקים) אומר שהיא אחותו מתוך פחד. כאשר מלך גרר מגלה את התרמית הוא כועס מאוד על שיצחק כמעט גרם לו לחטוא עם אשת איש.

ובחזרה לסיפור ריב האחים: כאשר מגיע יצחק לגיל מבוגר מאוד וראייתו כושלת הוא מזמין את בנו עשיו לבשל לו ארוחה ולקבל ממנו ברכה. רבקה שומעת את הדברים ומשכנעת את יעקב להתחפש לאחיו כדי לקבל את הברכה במקומו. היא מלבישה את יעקב בצמר הכבשים כדי שידמה לאחיו השעיר. יצחק מבקש למשש את יעקב כדי לוודא שמדובר בעשיו. נראה שיצחק חושד בדבר מה כי הוא אומר "הקול קול יעקב והידיים ידי עשיו" לבסוף יצחק מתרצה ומברך את יעקב בברכה שנועדה לעשיו. כאשר עשיו מגלה את התרגיל שעשה יעקב לאביו הוא כועס כל כך שהוא פורץ בבכי. הוא מחליט להרוג את יעקב. רבקה מגלה בדרך פלא את החלטתו של עשיו ומזהירה את יעקב שעליו לברוח מפני אחיו ולהסתתר בחרן אצל לבן אחיה.

הצעה ליצירה: קוביית הקסמים לפתרון מחלוקות בין אחים

חומרים

  • קוביית משחק
  • צנצנת עם מכסה לסגירה הרמטית
  • נצנצים
  • מים
  • דף

תהליך היצירה:

  1. על דף נייר כותבים שש דרכים שונות לפתרון מחלוקת בין ילדי המשפחה. לדוגמא: אופיר מוותר, איתי מוותר, שנינו מוותרים ומשחקים במשחק אחר, עושים אבן נייר ומספריים, לוקחים פסק זמן אחד מהשני, עושים "שולם" ועוד.
  2. לכל פתרון נותנים מספר מאחד עד שש וכותבים אותו על הדף ליד הפתרון.

לפעילות המלאה ולרעיונות נוספים לחצו כאן!