תורה ביצירה – פרשת נח

וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים לְנֹחַ, קֵץ כָּל-בָּשָׂר בָּא לְפָנַי–כִּי-מָלְאָה הָאָרֶץ חָמָס, מִפְּנֵיהֶם; וְהִנְנִי מַשְׁחִיתָם, אֶת-הָאָרֶץ. יד עֲשֵׂה לְךָ תֵּבַת עֲצֵי-גֹפֶר, קִנִּים תַּעֲשֶׂה אֶת-הַתֵּבָה; וְכָפַרְתָּ אֹתָהּ מִבַּיִת וּמִחוּץ, בַּכֹּפֶר. טו וְזֶה, אֲשֶׁר תַּעֲשֶׂה אֹתָהּ: שְׁלֹשׁ מֵאוֹת אַמָּה, אֹרֶךְ הַתֵּבָה, חֲמִשִּׁים אַמָּה רָחְבָּהּ, וּשְׁלֹשִׁים אַמָּה קוֹמָתָהּ. טז צֹהַר תַּעֲשֶׂה לַתֵּבָה, וְאֶל-אַמָּה תְּכַלֶּנָּה מִלְמַעְלָה וּפֶתַח הַתֵּבָה, בְּצִדָּהּ תָּשִׂים; תַּחְתִּיִּם שְׁנִיִּם וּשְׁלִשִׁים, תַּעֲשֶׂהָ. יז וַאֲנִי, הִנְנִי מֵבִיא אֶת-הַמַּבּוּל מַיִם עַל-הָאָרֶץ, לְשַׁחֵת כָּל-בָּשָׂר אֲשֶׁר-בּוֹ רוּחַ חַיִּים, מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם: כֹּל אֲשֶׁר-בָּאָרֶץ, יִגְוָע. יח וַהֲקִמֹתִי אֶת-בְּרִיתִי, אִתָּךְ; וּבָאתָ, אֶל-הַתֵּבָה–אַתָּה, וּבָנֶיךָ וְאִשְׁתְּךָ וּנְשֵׁי-בָנֶיךָ אִתָּךְ. יט וּמִכָּל-הָחַי מִכָּל-בָּשָׂר שְׁנַיִם מִכֹּל, תָּבִיא אֶל-הַתֵּבָה–לְהַחֲיֹת אִתָּךְ: זָכָר וּנְקֵבָה, יִהְיוּ. כ מֵהָעוֹף לְמִינֵהוּ, וּמִן-הַבְּהֵמָה לְמִינָהּ, מִכֹּל רֶמֶשׂ הָאֲדָמָה, לְמִינֵהוּ–שְׁנַיִם מִכֹּל יָבֹאוּ אֵלֶיךָ, לְהַחֲיוֹת.

31/01/2022
מיה דובינסקי
פרשות בראשית לילדים,  פרשת השבוע עם ילדים

תורה ביצירה

בפרשת נח מחליט אלוהים להשמיד את כל אשר ברא בעזרת מבול. מסופר בפרשה על נח שהיה איש צדיק יחסית לדורו. אלוהים מצווה על נח לבנות תיבת עץ בה ישכן את משפחתו וזוגות מכל סוג חיה שקיימת בעולם. החיות נכנסות לתיבה יחד עם משפחת ואז המבול הגדול מכה בארץ. כאשר המבול נרגע נחה תיבתו של נח על הר אררט. נח שולח עורב לראות אם ימצא אדמה יבשה, אך העורב לא חוזר. לאחר מכן הוא שולח יונה לראות אם כלו כבר המים והיונה חוזרת משום שלא מצאה מנוח לכף רגלה. לבסוף, בפעם השלישית שהיונה נשלחת היא חוזרת עם עלה של זית בפיה. עלה הזית הוא סמל לשלום שחזר אל העולם. בפרשה שלנו נח כורת ברית עם אלוהים. תמצית הברית היא שאלוהים מבטיח לא להשמיד שוב את עולמו במבול. ההבטחה מלווה בהצהרה מדכאת משהו, שהחליט כך לא בגלל שראה שבני האדם טובים אלא משום שלא מגיע לשאר הבריות לסבול בגללנו. מפרשה זו מגיע הביטוי- יצר לב האדם רע מנעוריו. הסמל לברית זו הוא הקשת בענן, על כן כאשר רואים קשת מברכים עליה את הברכה "ברוך זוכר הברית". הפרשה מספרת גם איך נוצרו כל עמי העולם משלושת בניו של נח- שם, חם ויפת.
בפרשתנו מופיע גם סיפור מגדל בבל. זהו סיפור יצירתם של השפות הרבות בעולמנו. בסיפור מנסים בני האדם לבנות מגדל גבוה. אלוהים אינו מרוצה מכך ומחליט לטרפד את הניסיון בדרך מחוכמת- הוא פוגע בתקשורת בין הבונים ו"בולל" את שפתם כך שהם לא דוברים יותר שפה אחת אלא שפות רבות.

הצעה ליצירה: תיבת נח מחומרים ממוחזרים

חומרים

• קופסת דגנים ריקה
• מספר גביעי יוגורט ריקים
• כל קופסת קרטון ריקה שיש בבית
• 2 חבילות מקלות ארטיק
• מספריים
• דבק פלסטי

נח

תהליך היצירה:

  1. מדביקים אל קרטון הדגנים את גביעי היוגורט ואת הקרטונים האחרים לפי הדמיון ומצפים אותם במקלות ארטיק חתוכים לפי המידה.
  2. מקשטים את התיבה שלנו.
  3. מכינים את החיות לתיבה מהחומר הפיסולי או ששמים בה חיות קטנות שיש לנו בבית.
  4. את התיבה אפשר גם להשיט באמבטיה (אבל זה יהיה השייט האחרון שלה)

לפעילות המלאה ולרעיונות נוספים לחצו כאן!