תורה ביצירה – פרשת וארא

וַיְדַבֵּר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר. בֹּא דַבֵּר אֶל-פַּרְעֹה מֶלֶךְ מִצְרָיִם וִישַׁלַּח אֶת-בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל מֵאַרְצוֹ. וַיְדַבֵּר מֹשֶׁה לִפְנֵי יְהוָה לֵאמֹר הֵן בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל לֹא-שָׁמְעוּ אֵלַי וְאֵיךְ יִשְׁמָעֵנִי פַרְעֹה וַאֲנִי עֲרַל שְׂפָתָיִם.

31/01/2022
מיה דובינסקי
פרשות שמות לילדים,  פרשת השבוע עם ילדים

תורה ביצירה

בפתיחת פרשת וארא אלוהים מספר למשה על הברית שלו עם בני ישראל שהתחילה בימי אברהם. אלוהים מספר כי לא נודע בשמו המפורש לשלושת האבות ורק כעת הוא מתגלה בשם זה בפני משה. אלוהים זוכר את בריתו עם אברהם יצחק ויעקב ומתחייב כעת בפני משה לקיימה, לקחת את בני ישראל להיות לו לעם ולהביא אותם אל הארץ המובטחת.

משה מצטווה לבוא לפני פרעה ולדבר איתו על מנת שישלח את בני ישראל ממצריים. משה מודאג מאוד ממשימה זו מכיוון שהוא "ערל שפתיים" ובשל כך בני ישראל לא הקשיבו לו כשאמר להם שגאולתם קרובה. באמצע שיחה זו בין אלוהים למשה מובאת רשימה גניאולוגית (עץ משפחה) שמוכיח שמשה ואהרון הם ממשפחת לוי. אחרי שמשה שוב מביע את דאגתו מהמשימה לדבר מול פרעה, אלוהים מרגיע אותו ואומר שאהרון אחיו ידבר במקומו ויעביר את כל מה שמשה יגיד בשם אלוהים אל פרעה.

באותה שיחה אנו מגלים עובדה מפתיעה: אלוהים מקשה את ליבו של פרעה כך שלא ירצה לשלוח את בני ישראל מארצו, זאת למרות שהוא שולח את משה לדרוש את שחרורם. אנו מבינים מהמשך הפסוק שהסיבה שאלוהים מקשה את לב פרעה היא שתהיה לו הזדמנות "להרבות את אותותיו ואת מופתיו בארץ מצריים" ולהוציא את בני ישראל משם ב"שפטים גדולים".

משה ואהרון באים לפני פרעה, לפי הוראות אלוהים משליך אהרון את מטהו והמטה הופך לתנין כאות לפרעה על צדקת דבריהם. חרטומי מצריים מצליחים לעשות בדיוק את אותו מופת. המטה של אהרון בולע את המטות של החרטומים אך הדבר לא משכנע את פרעה.

לאחר מכן מגיעות מכות האלוהים למצריים בזו אחר זו: אהרון מכה במטהו על היאור והופך את מימיו לדם, הצפרדעים מציפות את כל אדמות מצריים, אהרון מכה על האדמה וכל עפר מצריים הופך לכינים, הערוב משחית את כל הארץ, הדבר מכה במקנה מצריים וכל הבהמות מתות, חופן פיח שמשה מעיף השמיימה מול פרעה הופך לשחין שפוגע באדם ובהמה בכל מצריים וברד כבד הורג כל יצור חי בשדות מצריים.

אחרי כל מכה אנו שומעים כי "יחזק לב פרעה" ליבו של פרעה לא מאפשר לו לשלוח את בני ישראל אף אל פי שאחרי חלק מהמכות הוא מבטיח לשחרר אותם ואז מתחרט.

הצעה ליצירה: תיק המילים

חומרים

 • חתיכות סול צבעוניות בגודל 10X10
 • שדכן
 • פייטים
 • מספריים
 • חוט או סרט לרצועת התיק
 • חתיכות בריסטול צבעוני

תהליך היצירה:

 • נגזור שתי חתיכות של סול לצורות זהות (לדוגמא: לב, ריבוע, עיגול יהלום ועוד כיד הדמיון). נחבר את שתי החתיכות על ידי שידוך או הדבקה, כך שבין הצורות נוצר כיס קטן. נשאיר את החלק העליון פתוח. אפשר גם פשוט לקפל לחצי דף סול בגודל A4 ולשדך בצדדים כך שנוצר תיק.
 • ניצור רצועה לתיק בעזרת חוט ארוך. אפשר גם ליצור צמה של צמר ולהשתמש בה כרצועה. נחורר את התיק בשני צדדיו כדי להשחיל את הרצועה. נקשור את הרצועה לשני החורים או אם נרצה, נשחיל את הרצועה בחורים ונעשה בה קשר.
 • נקשט את התיק כיד הדמיון.
 • על חתיכות בריסטול שנגזור, נכתוב מילים שעושות הבדל ביחסים בין אנשים כמו: תודה, סליחה, בבקשה, אני אוהב אותך, אני מרגיש ש…., אני רוצה ש… וכל מילה שאנו מכירים שיכולה לעזור לנו לגרום לאחרים להבין אותנו טוב יותר.
 • נכניס את המילים לתיק ובמקרה הצורך נוכל לשלוף אותן ולהשתמש בהן, כעת תמיד יהיו לנו את המילים הנכונות שעושות הבדל!
 • רעיון לפעילות בעזרת התיק: עושים הצגה של מצב שגורם לריב (כמו שני ילדים שרוצים לשחק באותו המשחק) בשלב כלשהו עושים "פריז" להצגה ומוציאים מילה מהתיק. חושבים איך המילה יכולה לעזור במקרה הזה.

לפילות המלאה ולרעיונות נוספים – לחצו כאן!