תורה ביצירה – פרשת בשלח

וַיֵּט מֹשֶׁה אֶת-יָדוֹ עַל-הַיָּם וַיּוֹלֶךְ יְהוָה אֶת-הַיָּם בְּרוּחַ קָדִים עַזָּה כָּל-הַלַּיְלָה וַיָּשֶׂם אֶת-הַיָּם לֶחָרָבָה וַיִּבָּקְעוּ הַמָּיִם. וַיָּבֹאוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל בְּתוֹךְ הַיָּם בַּיַּבָּשָׁה וְהַמַּיִם לָהֶם חוֹמָה מִימִינָם וּמִשְּׂמֹאלָם וַיֵּט מֹשֶׁה אֶת-יָדוֹ עַל-הַיָּם וַיּוֹלֶךְ יְהוָה אֶת-הַיָּם בְּרוּחַ קָדִים עַזָּה כָּל-הַלַּיְלָה וַיָּשֶׂם אֶת-הַיָּם לֶחָרָבָה וַיִּבָּקְעוּ הַמָּיִם. וַיָּבֹאוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל בְּתוֹךְ הַיָּם בַּיַּבָּשָׁה וְהַמַּיִם לָהֶם חוֹמָה מִימִינָם וּמִשְּמאלָם.

31/01/2022
מיה דובינסקי
פרשות שמות לילדים,  פרשת השבוע עם ילדים

תורה ביצירה

בפרשת בשלח בני ישראל יוצאים ממצריים אל המדבר. בדרך לוקח משה את עצמות יוסף עמו על מנת להביא אותן לארץ כנען. אלוהים הולך לפני בני ישראל ביום כעמוד ענן שמראה להם את הדרך ובלילה כעמוד אש שגם מאיר להם את הדרך.

אלוהים מחזק את ליבו של פרעה פעם נוספת ופרעה מחליט לרדוף אחרי בני ישראל על מנת להחזיר אותם לעבדות במצריים. בני ישראל כלואים בין ים סוף ובין המצרים הרודפים אחריהם. העם מפחד מאוד ואומר "המבלי אין קברים במצריים לקחתנו למות במדבר"? (שמות יד 11). בני ישראל חשים שהיה עדיף להם להיות עבדים במצרים מאשר למות במדבר. משה מעודד את העם שמיד יראו את

כוחו של אלוהים אשר יציל אותם.

בפרשה זו אנו רואים את אלוהים מלמד את משה כיצד להיות מנהיג. כשמשה מביא את תלונות העם בפניו הוא אומר לו "מה תצעק אלי? דבר אל בני ישראל ויסעו". אלוהים מצווה על משה להרים את מטהו מעל הים ולבקוע אותו לשניים. בני ישראל עוברים בתוך הים כאילו היו הולכים על היבשה והמים עומדים כחומה מימינם ומשמאלם.

פרעה ופרשיו רודפים אחרי העם אל תוך הים אך אלוהים מצווה על משה להרים את מטהו מעל הים שוב והים נסגר על המצרים ומטביע את כולם. בני ישראל רואים את הנס הגדול ומאמינים שוב באלוהים ובמשה. משה שר את שירת הים המפורסמת. מרים וכל הנשים יוצאות בתופים ובמחולות ומרים מובילה את השירה.

בפרשת בשלח מרבים בני ישראל להתלונן בפני משה על התנאים במדבר, אין להם מה לשתות ולאחר מכן אין להם מה לאכול. בכל פעם פותר להם אלוהים את הבעיה בעזרת נס. על מנת להאכיל את העם הרעב ממטיר אלוהים מן מהשמיים שהיה כמו לחם עבור העם וטעמו כ"צפיחית בדבש". המן משמש גם כמבחן לעם לראות אם יבצעו את הוראות אלוהים. אלוהים מצווה עליהם לא לצאת

ללקט את המן בשבת אלא להסתפק במנה הכפולה שקיבלו ביום שישי. העם לא מקשיב ויוצא ללקט את המן בשבת אך לא מוצא אותו בשדה. לבסוף לומדים בני ישראל לא לצאת ללקט את המן בשבת ולסמוך על אלוהים שייתן להם מנה כפולה ביום שישי. אהרון הכהן שומר מן בצנצנת שאמור להישמר לכל הדורות לפני אלוהים.

עם ישראל נלחם בעמלק, כאשר משה מרים ידיו עם ישראל מנצח וכשהוא מוריד אותן עם ישראל מפסיד. אהרון וחור תומכים בידיו של משה ועוזרים לו להחזיק אותן גבוה. לבסוף מנצח יהושוע את עמלק בקרב זה.

הצעה ליצירה: ים סוף

חומרים

  • בריסטול כחול או ירוק
  • צבעי גואש: כחול וירוק
  • טושים
  • ניילון נצמד
  • נייר דבק

תהליך היצירה:

  • נצייר על הבריסטול בעזרת הטושים את קרקעית הים- דגים, אלמוגים חול ועוד. חשוב להבטיח את עמידות העבודה על ידי ניילון הבריסטול בשלב זה.
  • נכסה את כל היצירה בניילון נצמד מבלי להצמיד את הניילון לדף עדיין.
  • נטפטף על הים שציירנו כמויות קטנות של גואש כחול וירוק.
  • נדביק את הניילון הנצמד מאחורה בעזרת נייר דבק.
  • נמרח את הגואש באופן שווה על כל הבריסטול. כעת יש לנו ים סוף. אם נעביר יד במרכזו נראה את המים זזים לצדדים וחושפים את חיי הים מתחתם. אפשר גם להוסיף בובות קטנות ולהמחיז את חציית ים סוף.

לפעילות המלאה ולרעיוונות נוספים – לחצו כאן!